KÄRPPÄJUNIORIT, KAUDEN PÄÄTTÄJÄISET

8.5.2004

Oulun urheilutalolla
Oulun Kärpät46 ry

1/2

Oulun Kärpät46 ry

JUNIORIKAUDEN PÄÄTTÄJÄISET 8.5.2004

Perinteinen Kärppien Juniorikauden päättäjäiset kokosi jälleen Oulun Urheilutalolle satoja junioreita kotijoukkoineen, ohjaajia, toimihenkilöitä sekä yhdistyksen johto- ja henkilökuntaa.

Oulun Kärpät46 ry sai kauden päättäjäisiin vahvan tuen SM-liigajoukkueen menestyksestä. Oulun Kärpät on jääkiekon Suomen Mestari 2004. Edellinen mestaruus on vuodelta 1981. Seuran toiminnanjohtaja Harri Aho ja Suomen Mestarijoukkueen Kimmo Lotvonen, Ilkka Mikkola ja Jussi Jokinen olivat jakamassa palkintoja junioreille.

KLIKKAA KUVAA SUUREMMAKSI
Tervehdyssanat lausui Oulun Kärpät46 ry:n puheenjohtaja Kimmo Alajoutsijärvi
- KLIKKAA KUVAA SUUREMMAKSI

KLIKKAA KUVAA SUUREMMAKSI
- KLIKKAA KUVAA SUUREMMAKSI


Korttelisarjalaisia palkittiin muistomitalein ja kiertopalkinnoin sekä lähes
sataviisikymmentä junioria palkittiin henkilökohtaisin palkinnoin.

KLIKKAA KUVAA SUUREMMAKSI
Kärppä-säätiön Stipendit saivat Sami Nurmenniemi (B), Joonas Salmi (C2 ),
Joni Liljeblad (C2) ja Terhi Mertanen (SM-naiset)

Kärppä-säätiö on tukenut junioritoimintaa viime kaudella noin 29 000 Eurolla.
- KLIKKAA KUVAA SUUREMMAKSI


Erotuomarikerho oli valinnut vuoden joukkueeksi naisten SM-sarjan.
Ulla Sipilä luovutti palkinnon joukkueen kapteeni Eini Lehtiselle


Erkki Ylisiurua luovutti Nitro-Kärppien lahjoittaman kiertopalkinnon
esimerkilliselle pelaajalle Miikka Keräselle

- KLIKKAA KUVAA SUUREMMAKSI
...lopuksi jaettiin nimmareita ja ... - KLIKKAA KUVAA SUUREMMAKSI


...Kärpättäret kukitettiin

PALKITUT

Kauden joukkue
C2-89 joukkue

Erotuomarikerhon valitsema vuoden joukkue
Naisten SM-sarja.
Joukkueen kapteeni Eini Lehtinen vastaanotti palkinnon. Naiset saavuttivat SM-pronssia. Kiertopalkinnon luovutti erotuomarikerhon edustajana Ulla Sipilä.

Erotuomarikerhon valitsema vuoden valmentaja
Mika Takalo

Kärppien kiertopalkinto korttelikiekon erotuomarille
Juho Alavahtola

KORTTELISARJA

KLIKKAA KUVAA SUUREMMAKSI
- KLIKKAA KUVAA SUUREMMAKSI

* Korttelisarjassa palkittiin joukkueiden kaikki jäsenet muistomitalein. Tekstissä on mitaliotsikon jälkeen merkitty kotikenttä / joukkueiden ohjaajien nimet

D-KORTTELI

Buffalo muistomitalit ja kiertopalkinto lopputurnauksen voitosta
Niittyaro/ Pekka Härkönen ja Jarmo Myllylä

Minnesota muistomitalit
Castren/ Marko Halmekangas ja Veli-Pekka Väisänen

St.Louis Blues muistomitalit
Pateniemi / Markku Lahtinen ja Kai Rämet

E-KORTTELI

Pantterit muistomitalit ja kiertopalkinto lopputurnauksen voitosta
Niittyaro / Timo Pekkala ja Jarkko Kumpulainen

Kotkat muistomitalit
Lintula / Heikki ja Tapio Ritvonen

Sudet muistomitalit
Pateniemen kenttä / Jari Mäki-Penttilä ja Heikki Hyttinen

F-KORTTELI

Ahmat 2 muistomitalit ja kiertopalkinto lopputurnauksen voitosta
Niittyaro / Aki Haaksila, Kai Hermonen ja Erik Forsman

Ahmat 1 muistomitalit
Niittyaro / Aki Haaksila, Kai Hermonen, Erik Forsman ja Niko Vartiainen

Majavat muistomitalit
Haapalehto/ Alpo Kettunen, Markku Regina, Jaakko Mustonen, Ari Järvelä, Anssi Puutio, Jaakko Petäjäkangas ja Mika Nevalainen.

Oravat muistomitalit
Maikkula/Jarmo Tauriainen, Raimo Jylhä ja Matti Aaltomaa

Puumat muistomitalit
Pateniemi / Tapani Siekkinen, Heikki Määttä ja Tero Korpi

- KLIKKAA KUVAA SUUREMMAKSI
- KLIKKAA KUVAA SUUREMMAKSI

LUISTELUKOULU

Luistelukoulussa on ollut kolme ryhmää ja lapsia n. 170.

Perjantain ryhmä, 2- luokkalaisille ja sitä vanhemmille lapsille muistomitalit
- ryhmästä palkitaan kaksi sisukasta, kauden aikana
luistelutaitoaan kehittänyttä lasta: Juho Niemi ja Petri Hilli

Erikoispalkinto Hanna Pekkalalle

Lauantain ryhmä, 4-6 vuotiaille lapsille muistomitalit

- ryhmästä palkitaan kaksi kauden aikana
luistelutaitoaan kehittänyttä lasta: Juuso Tihinen ja Joni Viippola

Sunnuntain ryhmä, 6-7 vuotiaille lapsille muistomitalit

- ryhmästä palkitaan kaksi sisukasta kauden aikana luistelutaitoaan kehittänyttä lasta Sebastian Aho ja Santeri Moilanen

Luistelukoulurahastoon on kerätty kauden aikana rahaa teroittamalla lasten luistimia. Rahaston varat luovutetaan stipendeinä lahjakkaille pelaajille.
Tänä vuonna stipendin saavat Antti Reijasalo (B) ja Ville Rajala (C2)

Hannu Hillin ja Timo Kokkosen valmentamassa taitokoulussa on ollut -94 syntyneitä lapsia. Heistä palkitaan kaksi sisukasta ja tunnollista harjoittelijaa
Kasperi Hermonen ja Mikko Tauriainen.

KLIKKAA KUVAA SUUREMMAKSI
- KLIKKAA KUVAA SUUREMMAKSI

Naisten SM-sarjan kiertopalkinnot

Kauden naispelaaja
Jenni Pitkänen

Taistelijan malja
Kärppänaisten kauden pistepörssin voittaja käsittäen runkosarjan ja play offsit
Henna Savikuja.

Paavo Pikkaraisen kiertopalkinto Aatun malja
Luovutetaan pitkäaikaisesta ansiokkaasta toiminnasta nuorten jääkiekkoilun hyväksi.
Heikki Airio.
- Heikki on ollut seuran johtokunnassa v. 1994 ja on edelleen. Heikki kuuluu myös Kärppä - säätiön ja Kärpät Oy:n hallitukseen. Palkinnon on lahjoittanut Kärppien SM-joukkue vuodelta 1981.

Raimo Äijälän lahjoittama kiertopalkinto
Kauden Kärppävalmentaja C2- joukkueen valmentaja Antti Alamikkelä.

Kauden Nuori Suomi-valmentaja
Juha Mikkonen, tyttöjoukkue.

Korttelikiekon vuoden valmentaja
Jarmo Tauriainen, F-kortteli Oravat

D-korttelin kauden valmentaja
Pekka Härkönen, Buffalo, Pumpun Pytty

Kauden huoltaja
Veli-Pekka Ryynänen, kiertopalkinto.
- Todellinen pelaajien luottomies ja kaveri. Veli-Pekka on ollut huoltajana useita vuosia, ja hän hoitaa tehtävänsä tunnollisesti ja ammattitaitoisesti.

Nitro- Kärppien lahjoittama kiertopalkinto esimerkilliselle pelaajalle
Miikka Keränen, C2-juniorit.

Nitro-Kärppien stipendi
Ville Mäkelä (B)

Kauden tehopelaaja
Tommi Paakkolanvaara, Uko-auton lahjoittama kiertopalkinto.

Kauden paras maalivahti
Antti Rautiola (B/C)

Asenteellisin pelaaja
Markus Himanka (B) SJL:n lahjoittama kiertopalkinto.

Paras joukkuepelaaja
Joni Liljeblad (C2), Uko-auton lahjoittama kiertopalkinto.

Kurren malja, kehittynein A-jun. pelaaja
Juhamatti Aaltonen

Fair Play-joukkue, Oulun Pyrinnön lahjoittama kiertopalkinto.
palkitaan D2-91 joukkue, joukkueen kapteeni Jere Lehto vastaanotti palkinnon.

Herrasmiespelaaja , Xeroxin lahjoittama kiertopalkinto.
Tuomo Heikkinen (B)

Stockmannin kiertopalkinto ja stipendi
esimerkillisestä käyttäytymisestä ja vastustajan kunnioittamisesta. Todellinen joukkuepelaaja, esimerkillinen käyttäytyminen kaukalossa ja kaukalon ulkopuolella:
Tommi Leinonen (B)

Kärppä-säätiön stipendit neljälle pelaajalle,
perusteluina esimerkillinen käyttäytyminen, urheilullisuus, ja menestyksen jano:
Joonas Salmi (C2 ), Joni Liljeblad (C2), Terhi Mertanen (SM-naiset) ja Sami Nurmenniemi (B).

Kuntojaoston stipendit viidelle kehityskelpoiselle pelaajalle
Jatta Kolehmainen (tytöt-joukkue), Matti Kivisilta (-90), Krister Jalonen (B),
Lohilahti Joona (B) ja Viholainen Henri (C1).

Vuoden "Kärppätären" palkitseminen
Leena Pohjanvälke ja Sirpa Pyörälä palkitsevat.

Kärpättärien ja toimitsijoiden kukitus
Kärpättäret ovat muistaneet junioreita perinteisesti makeisilla.

- KLIKKAA KUVAA SUUREMMAKSI
- KLIKKAA KUVAA SUUREMMAKSI


- KLIKKAA KUVAA SUUREMMAKSI

Juniorijoukkueiden henkilökohtaiset palkinnot

PARHAAT HYÖKKÄÄJÄT 2003-2004

A TOMMI PAAKKOLANVAARA
B VILLE MÄKELÄ
C1/1 JANNE AALTO
C1/2 HEIKKI ALAVAHTOLA
C2 VILLE RAJALA
D1 MATTI KIVISILTA
D2 ETELÄ JULIUS JUNTTILA
D2 POHJOINEN HARRI PÄLVE
E1 ETELÄ JUSSI PARKKINEN
E1 POHJOINEN MARKO SUORSA
E2/MUSTAT ALEKSI NIEMITALO
E/2VALKOISET VILLE-VEIKKO HAAJANEN
NAISET SM HENNA SAVIKUJA
NAISET 2 LAURA ANNANPALO
TYTÖT JOHANNA KINISJÄRVI
AHMAT 1 ALEKSI MALO
AHMAT 2 KASPER HERMONEN
ORAVAT 1 SAKU KÖYKKÄ
ORAVAT 2 MIKKO TAURIAINEN
MAJAVAT 1 JANI SIVONEN
MAJAVAT 2 JOONAS NEVALAINEN
KOTKAT TONI ROIHA
PUUMAT NIKO PUUSAARI
SUDET JUKKA MÄKI-PENTTILÄ
PANTTERIT MUSTAT PETRI SOPPELA
PANTTERIT SINISET JANNE JUNTTILA
MINNESOTA KASPER FORSMAN
BUFFALO IIRO PIKKARAINEN
ST LOUIS BLUES TIMO STARK
.

PARHAAT PUOLUSTAJAT 2003-2004

A ANTTI YLÖNEN
B MATTI SYRJÄ
C1 /1 JARNO MIKKOLA
C1/2 PEKKA LEHTOLA
C2 JONI LILJEBLAD
D1 NICO LEHTO
D2 ETELÄ SANTERI HAAJANEN
D2 POHJOINEN ARTTURI KARJALAINEN
E1 ETELÄ JUHO HEISKARI
E1 POHJOINEN JANNE PÄLVE
E2 MUSTA JERE TIHINEN
E2 VALKOINEN SANTERI KUURE
NAISET SM TERHI MERTANEN
NAISET 2 NIINA HEPO-OJA
TYTÖT IINA SALMINEN
AHMAT 1 NIKO VOSTRAKOV
AHMAT 2 NIKU HAAKSILA
ORAVAT 1 SANNA RANTASUOMELA
ORAVAT 2 JESSE KORHONEN
MAJAVAT 1 CAIUS MUSTONEN
MAJAVAT 2 KONSTA PUUTIO
PUUMAT JOONATHAN NIKULA
KOTKAT JANNE SIIRA
SUDET MIKA HEIKKILÄ
PANTTERIT MUSTAT JOONAS VIKSTRÖM
PANTTERIT SINISET JOONAS LITENDAHL
MNNESOTA TEIJO KOIVU
BUFFALO JUUSO HUUSKO
ST LOUIS BLUES PETRI HEIKKILÄ
.

KEHITTYNEIMMÄT PELAAJAT 2003-2004

A JUHAMATTI AALTONEN
B PETRI KOIVISTO
C1 /1 VILLE KUKKOHOVI
C1/2 VILLE PARANTALA
C2 JOONAS SALMI
D1 ANSSI TOSSAVAINEN
D2 ETELÄ PEETU RYTKÖNEN
D2 POHJOINEN JAAKKO HAAPALAINEN
E1 ETELÄ JULIUS PIISALO
E1 POHJOINEN TONI JUUTINEN
E2 MUSTA TUOMAS PÖYKKÖ
E2 VALKOINEN ROOPE STENBÄCK
NAISET SM VIRPI KÄSMÄ
NAISET 2 MIRKA KIVELÄ
TYTÖT JENNI POHJA
AHMAT 1 EETU ASIKAINEN
AHMAT 2 LEEVI FORSMAN
ORAVAT 1 ALEKSI MAKKONEN
ORAVAT 2 MIKA KAITERA
MAJAVAT 1 JANI MAAMÄKI
MAJAVAT 2 JOONAS JÄRVELÄ
PUUMAT JESSE KOTANIEMI
KOTKAT NIKO VIRTANEN
SUDET DIMA LEHTINEN
PANTTERIT MUSTAT NIKO KILPELÄNAHO
PANTTERIT SINISET HENRI HILTULA
MNNESOTA SAMULI JUNTUNEN
BUFFALO EERO TIITTANEN
ST LOUIS BLUES JESSE HAKUNTI
.

FAIR PLAY-PELAAJAT 2003-2004

A HANNU HAIPUS
B JUHO JOKINEN
C1 /1 HENRI VIHOLAINEN
C1/2 TUOMAS OLLILA
C2 VILLE-JOONAS APPEL
D1 TAPIO RANTANEN
D2 ETELÄ ANTTI ALAJOUTSIJÄRVI
D2 POHJOINEN VILLE RITOLA
E1 ETELÄ JUUSO HAIPUS
E1 POHJOINEN JUKKA-PEKKA HILTUNEN
E2 MUSTA ARTTU SIIRA
E2 VALKOINEN ATTE RIIKOLA
NAISET SM EINI LEHTINEN
NAISET 2 TANJA JÄRVITALO
TYTÖT HELI LUKKARI
AHMAT 1 HENRIK APPEL
AHMAT 2 SAMULI AHO
ORAVAT 1 HEIDI JYLHÄ
ORAVAT 2 JAN PETÄJÄKANGAS
MAJAVAT 1 JENNI MAAMÄKI
MAJAVAT 2 SAMI LAAKSO
PUUMAT JOHANNES KORPELA
KOTKAT ALEKSI JUNTUNEN
SUDET JAAKKO HYTTINEN
PANTTERIT MUSTAT EKUE TOMETY
PANTTERIT SINISET PETRI KANTOLA
MNNESOTA TUOMAS ALFTHAN
BUFFALO OLLI TUPPURAINEN
ST LOUIS BLUES JUSSI-PEKKA RANTAISO
.

KÄRPÄTTÄRIEN PALKITTAVAT 2003-2004

A RISTO KORHONEN
B TUOMO HEIKKINEN
C1 /1 VILLE-KALLE KESKINEN
C1/2 MATTI ESKOLA
C2 JAAKKO IMMONEN
D1 LAURI UIMANIEMI
D2 ETELÄ TOMI ISOKAMULA
D2 POHJOINEN JANNE VIMPARI
E1 ETELÄ EINO JÄRVELÄ
E1 POHJOINEN OLLI JANSSON
E2 MUSTA EETU SALORANTA
E2 VALKOINEN OLLI KÄLKÄJÄ
NAISET SM FANNY JALONEN
NAISET 2 PAULA ROMPPAINEN
TYTÖT JATTA KOLEHMAINEN
AHMAT 1 ANSSI HEIKKINEN
AHMAT 2 JAAKOB KEMPPAINEN
ORAVAT 1 ANSSI UISTOLA
ORAVAT 2 OSSI KARVONEN
MAJAVAT 1 JOAKIM REGINA
MAJAVAT 2 SAMI ANTTILA
PUUMAT EEMELI HEIKKINEN
KOTKAT NIKO VÄISÄNEN
SUDET TOMMI MÄKI-PENTTILÄ
PANTTERIT MUSTAT JOONAS TYNI
PANTTERIT SINISET IISAKKI ILMARINEN
MNNESOTA JONI LUTTINEN
BUFFALO MIKKO JUNTUNEN
ST LOUIS BLUES JYMMY LAHTINEN

LISÄÄ KUVIA SEURAAVALLA SIVULLA >>>

9.7.2004 Sampo Anttila
http://www.junnut.com
< Arkisto
Seuraava sivu >