|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
A-nuorten SM-liiga, runkosarja 2007 - 2008 KÄRPÄT - HPK 5 - 2 (3 - 0, 0 - 1 , 2 - 1)”Ritaripaidat” kumoon ”pikkupetojen” hurmoksessa
Sarjajohtajan paikalta Ouluun saapunut HPK A-nuoret saivat vastaansa kylmän pohjoistuulen Oulun Energia-areenalla. Pohjois-Suomen ylpeys pysäytti ”ritaripaidat” heidän omilla aseillaan; joukkueen yhteispelillä, vauhdilla ja taklauksilla sekä taitavilla yksilö suorituksilla.
Kärppien A-junnojen 14. sarjakierros tarjosi ottelun parillesadalle katsojalle jännittävän ja viihdyttävän lauantai-illan. Tuskin katsojat olivat ehtineet löytää kunnon istuma-asentoa, kun Kärppien ”kakkoskenttä” toimitti jo pelivälineen HPK- ritarien ”ylämummoon”. Ja, kun vajaa vartti oli pelikellosta mediakuutiolle juossut, niin pikkupedot johtivat riemukkaasti jo 3-0. Taitavien vieraiden alkukankeuden hellitettyä Kärpät joutuvat ”ritarien” pyörityksessä myös puolustuskannalle, kun Kärppien pelaaja nro 19 sai laitataklauksesta 5 minuuttia ja automaattisen pelirangaistuksen käytöksestä. Mutta Kärpät kestivät. Vasta toisen erän jälkipuoliskolla saamastaan ylivoimasta HPK onnistui kaventamaan. Päätöserään lähdettiin siis jännittävässä 3-1 kotijohdossa. Ja heti aloituksesta Kärpille tuomittu ”poikittainen maila” antoi vierasjoukkueelle tilaisuuden kaventaa ylivoimalla jo maalin päähän. Mutta heti perään Kärppien saamia lisäjäähyjä ”ritaripaidat” eivät enää onnistuneet hyödyntämään. Sillä Kärppien aktiivinen alivoima ja maalivahti kestivät paineen. Näin jäähysumasta selvinnyt petolauma kovalla työnteolla ja vauhdilla käänsi ottelun lopulliseen 5-2 voittoon. Ja maalitilanteita joukkue loi hukattavaksi asti, eväät olisivat olleet suurempiinkin voittonumeroihin. Viimeisellä seitsemällä minuutilla HPK; n saama ylivoima sekä aikalisä ja maalivahdin pois ottokaan ei antanut enää palkintoja. Kun maalivahti Antti Rautiola ”sulki” Kärppä-pömpelin ottelun loppusummeriin saakka, niin syyskuussa HPK:lle kärsimänsä vierastappion Kärpät kuittasi komeasti korkoineen.
Eero Pylkäs 27.10.2007
Maalit
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
AIKA
|
MAALIT
|
TEKIJÄ | 1. SYÖTTÄJÄ | 2. SYÖTTÄJÄ | |
|
1.00
|
1 - 0
|
Matti Pylkäs | Joonas Komulainen | Ossi Karhunen | |
|
11.14
|
2 - 0
|
SR YV
|
Tomi Pekkala | Riku Toivo | |
|
14.25
|
3 - 0
|
AV
|
Riku Toivo | Ville Kurikka | Joel Lehto |
|
24.02
|
3 - 1
|
YV
|
Juho Hyvärinen | Mikko Marttila | Joona Karevaara |
|
40.33
|
3 - 2
|
YV
|
Vili Matikka | Turkka Hirvineva | Joona Karevaara |
|
47.37
|
4 - 2
|
Ville Kurikka | Boris Gazur | ||
|
48.20
|
5 - 2
|
Jami Matikainen | Matti Pylkäs | Sami Holappa |

Kärpät, Antti Rautiola 10 + 11 + 8 = 29

HPK, Juha Toivonen 8 + 17 + 14 = 39
Kärpät, 27 + 4 + 8 yht. 39 min.
HPK, 2 + 8 + 8 yht. 18 min.
Kiekkolehden ykköstähti Riku Toivo, Kärpät
Kiekkolehden kakkostähti Joni Liljeblad, Kärpät
Kiekkolehden kolmostähti Antti Kauppila, HPK

Päätuomari Vesa Keränen, linjatuomarit Timo Malinen ja Marko Seikkula
JÄÄKIEKKOTUOMARIT junnut.com -sivuilla


33 RAUTIOLA Antti AM, 29 ESKOLA Matti
21 PEKKALA Tomi A 20 KURIKKA Ville 9 RAJALA Ville
8 LILJEBLAD Joni C 4 LEHTO Joel
42 TOIVO Riku 39 KOMULAINEN Joonas 12 PYLKÄS Matti
3 HIMANKA Markus 43 KARHUNEN Ossi
18 PESONEN Juho 7 MÄÄTTÄ Juho 16 METTOVAARA Miikkaa
24 GAZUR Boris 5 ERVASTI Aarne
19 JÄÄSKELÄ Jaakko 17 HOLAPPA Sami 23 MATIKAINEN Jami
6 SEPPÄNEN Petri
| Valmentajat | Jari Laukkanen |
| Sakari Palsola | |
| Erno Moilanen, mv | |
| Joukkueenjoht. | Reijo Liljeblad |
| Huoltajat | Juhani Tauriainen |
| Tapio Saarenheimo | |
| Ari Lehtosaari | |
| Lääkärit | Petri Koivunen |
| Jukka Tikanto | |
| Fysioterapeutti | Esa Sihvonen |

30 RINNE Rasmus, 80 TOIVONEN Juha AM
73 MATIKKA Vili 3 KERÄLÄ Antti 16 KAREVAARA Joona
7 MARTTILA Mikko A 20 KAUPPILA Antti
5 LESKINEN Juho 15 JÄRVINEN Jan-Mikael 29 HYVÄRINEN Juho
27 HIETIKKO Ville 8 TIILIKAINEN Matti C
70 HIRVINEVA Turkka 44 ANTTILA Topi 71 KANKAANRANTA Markus
26 KAUTI Tuomas 25 ALATALO Santeri
11 HYMYLÄ Miika 42 KÄRKKÄINEN Tommi 34 TIMONEN Ville
6 OKSA Antti
| Valmentajat | Jussi Tapola |
| Jyrki Hietikko | |
| Jarkko Tapola, mv | |
| Joukkueenjoht. | Pekka Kari-Koskinen |
| Matti Hautakangas | |
| Huoltajat | Leo Saarinen |
| Markku Ahokas | |
| Lääkäri | Juha Kiiski |
| Ilkka Seppänen | |
| Hannu Kortesuo |

Kahdeksan parasta pelaa playoff-ottelut. Puolivälierissä pelataan otteluparein 1.-8., 2.-7., 3.-6. ja 4.-5. Välierissä parhaiten sijoittunut kohtaa huonoiten sijoittuneen ja toiseksi paras toiseksi huonoiten sijoittuneen. Voittajat loppuotteluun, häviäjät yksiosaiseen pronssiotteluun. Kaikki playoff-ottelut pelataan paras viidestä -järjestelmällä ja kotietu on aina runkosarjassa paremmin sijoittuneella.
11-14. sijoittuneet joukkueet pelaavat ensin putoamiskarsintaottelut paras kolmesta järjestelmällä siten että 11. kohtaa 14. ja 12. kohtaa 13. Näiden otteluiden häviäjät pelaavat SM-karsintasarjassa I-divisioonan kahden parhaan kanssa kaksinkertaisen sarjan, jonka 2 parasta pelaavat seuraavalla kaudella A-nuorten SM-liigassa.
|
Peli
|
Joukkueet
|
Tulos
|
Junnut.com 1)
|
|||||
|
1
|
JYP
|
-
|
Kärpät
|
3
|
-
|
2
|
JA
|
|
|
2
|
HPK
|
-
|
Kärpät
|
4
|
-
|
2
|
||
|
3
|
Ilves
|
-
|
Kärpät
|
7
|
-
|
0
|
||
|
4
|
Kärpät
|
-
|
Saipa
|
7
|
-
|
4
|
on
|
|
|
5
|
Kärpät
|
-
|
Ässät
|
4
|
-
|
3
|
on
|
|
|
6
|
Lukko
|
-
|
Kärpät
|
1
|
-
|
2
|
||
|
7
|
Kärpät
|
-
|
HIFK
|
3
|
-
|
6
|
||
|
8
|
Pelicans
|
-
|
Kärpät
|
4
|
-
|
3
|
RL
|
|
|
9
|
JYP
|
-
|
Kärpät
|
2
|
-
|
3
|
||
|
10
|
Kärpät
|
-
|
KalPa
|
4
|
-
|
1
|
on
|
|
|
11
|
Jokerit
|
-
|
Kärpät
|
4
|
-
|
3
|
JA
|
|
|
12
|
Tappara
|
-
|
Kärpät
|
2
|
-
|
1
|
RL
|
|
|
13
|
Kärpät
|
-
|
Blues
|
2
|
-
|
3
|
||
|
14
|
Kärpät
|
-
|
HPK
|
5
|
-
|
2
|
on
|
|
|
15
|
Kärpät
|
-
|
Ilves
|
4
|
-
|
6
|
||
Sarjatilanne 01.11.2007
|
JOUKKUE
|
PELEJÄ
|
MAALIERO
+ / - |
PISTEET
|
|
| 1. |
JYP |
15
|
24
|
32
|
| 2. |
Blues |
15
|
11
|
29
|
| 3. |
Ilves |
16
|
8
|
29
|
| 4. |
HPK |
15
|
6
|
28
|
| 5. |
KalPa |
15
|
3
|
27
|
| 6. |
Jokerit |
15
|
18
|
25
|
| 7. |
Lukko |
16
|
-1
|
25
|
| 8. |
Ässät |
15
|
4
|
23
|
| 9. |
HIFK |
16
|
-3
|
22
|
| 10. |
Kärpät |
15
|
-7
|
22
|
| 11. |
Pelicans |
15
|
0
|
20
|
| 12. |
TPS |
15
|
-11
|
16
|
| 13. |
Tappara |
15
|
-17
|
12
|
| 14. |
SaiPa |
16
|
-33
|
11
|
Otteluohjelma
Ottelut tänään
Sarjataulukko
Joukkueiden kokoonpanot
Pistepörssi
|
Pelattu pvm.
|
Julkaistu www.junnut.com sivuilla
|
Juttu
|
Kuvakooste
|
||
|
22.09.2007
|
Kärpät
|
-
|
SaiPa
|
||
|
23.09.2007
|
Kärpät
|
-
|
Ässät
|
||
|
14.10.2007
|
Kärpät
|
-
|
KalPa
|
||
|
27.10.2007
|
Kärpät
|
-
|
HPK
|
||
Lähteet: Suomen Jääkiekkoliiton ja joukkueiden kotisivut



Valokuvat JUNNUT.com, Eero Pylkäs
Teksti, Eero Pylkäs.
Taulukot ja sivujen koostaminen Sampo Anttila
Internet-sivut ja graafinen suunnittelu; Visark.com, Aki Anttila
WWW.JUNNUT.COM SIVUJEN SISÄLLÖSTÄ JA TEKIJÖISTÄ

Kuvaus sisällöstä
Avustajat, tukijat ja aineisto
|
www.JUNNUT.com
Sivuilla esiintyvät pienet logot, vaakunat ja kuvat toimivat internet-linkkinä. Sivuillaon kymmeniä tuhansia kuvia sekä satoja linkkejä nettiin ja junnut.com -sivuille. |
|