|
Oulun seudun lukiot
Penkkarijärjestelyt: Teuvo Laurinolli / Oulun Lyseon lukio
PENKKARIAJELU OULUSSA 16.2.2006

Penkkarit ja Wanhojen päivää vietettiin perinteisin menoin. Oulun lukioissa abeja on noin 1100. Penkkariajoneuvot kokoontuivat Raattiin josta autot ajoivat reittiä Torikatu - Saaristonkatu - Isokatu - Asemakatu - Torikatu. Olimme kaupungin keskustassa seuraamassa penkkariajelua.

Oulun kaupungin lukiot; sijainti kartalla, luettelo ja linkit koulujen sivuille
OULUN SEUTU
Kempele
Hailuoto
Muhos
Tyrnävä
Haukipudas
Liminka
Lumijoki
Oulunsalo
Kiiminki
Oulu
PENKKARIT JA VANHOJEN PÄIVÄ
Penkinpainajaisten historiaa ei ole muistissa, mutta niitä vietetään lukion päättymisen juhlistamiseksi. Penkkareihin valmistaudutaan ennakkoon valmistamalla julisteita, asusteita ja erilaisia jippoja. Abit jättävät koulun ja nuorempi ikäluokka ottaa paikan vanhoina, juhlien vanhojen päivää penkkareita seuraavana päivänä. Vanhojen tanssit ovat tulleet yhä suositummaksi ja myös kalliimmaksi tilaisuudeksi. Tansseja on opeteltu jo kuukausia ennen vanhojen päivää. Oulussa tanssitaan vanhojen päivää kouluilla ja yhteisesti Ouluhallissa.
Ouluhallissa tanssi yhteensä 850 opiskelijaa. Ohjelmassa oli 9 erilaista tanssia: Poloneesi, Wieninvalssi eli polkkamasurkka, Pas de quatre, Grand square, Gathering Peascods, Bugg (ABBA:Waterloo), Pieni belgialainen, Wienwevalssi ja Hair. Vanhojen päivän tansseista vastasivat tänä vuonna liikunnanopettajat Merja Halme-Karjalainen Laanilan lukiosta ja Kaisu Korhonen Pateniemen lukiosta.
Aikamatka Oulu oli suosittu tapahtuma jonka Oulun kaupunki järjesti kaupungin 400-vuotispäivien kunniaksi. Tapahtumassa oli esillä myös Oulun koulun historiaa.
Oulussa koulussa

AIKAMATKA OULU



Tällä ja seuraavalla sivulla penkkariajelulle osallistuneet ajoneuvot abeineen.





























Lähteet: Tiedot, kuntien internet-sivut
 
Valokuvat ja teksti; junnut.com, Sampo Anttila
Jutun koostaminen; junnut.com Sampo Anttila
Internetsivut ja graafinen suunnittelu; Visark.com, Aki Anttila

Yhteistyössä www.JUNNUT.com ja hotelli ARINA
|